Responsive Tasarım Nedir?

Responsive web tasarım, duyarlı, uyumlu web tasarım anlamına da gelir. Responsive web tasarım şekli 2010 yılında ortaya çıkmış, dünya ve ülkemizde pöpüler hale gelmiştir.
Responsive tasarım, tasarlanmış olan sitelerin, kullanılan cihazdan çok, sitenin gösterildiği alanın boyutunu baz alarak geliştirilen bir tasarım sistemidir.
Responsive Tasarım; kullanılan cihazların çözünürlüğüne göre tasarlanarak, tüm tarayıcılarda aynı ve farklı çözünürlüklerde ekranın kendisini şekillendirmesi anlamına gelmektedir.


Responsive tasarım olmayan bir web sitesine mobil cihazlardan girildiğinde ziyaretçiler siteyi görüntülemekte ve gezmekte güçlük yaşarlar, okumak istedikleri alanı ancak büyülterek okuyarak kullanım zorlugu çekerler. Site menülerini gezmekte oldukça zordur.Arama motorlarıda responsive siteleri ciddi şekilde destekliyor. Bir sayfanın arama motorlarında hem kendi alan adı hem de m.alanadi.com gibi farklı subdomain altında bir mobil versiyonunun olmasındansa tek url ile sayfanın responsive yapılması daha uygun buluyor. Çünkü mobilden yapılan aramalarda genellikle arama motorları sayfanın mobil uyumluluğuna dikkat etmeksizin sonuçları sıralıyor.Mobilden web site ziyaretleri dünyada kısa sürede daha da artacak.

Bu sebeple responsive özellikli web sitelerinde ciddi bir artış öngörülüyor.Responsive sitelere mobil cihazlardan girildiğinde menüler şekil değiştirip kullanımı kolay bir versiyona dönüşür. Fontlar ve imajlar alt alta gelerek ekranda büyültme yapmadan kolayca okunacak şekilde sıralanır ve kullanıcıya mobilde rahat bir kullanım saglar.Son zamanlarda herkes web sitelerinin mobil versiyonunu istiyor. Artık hemen hemen herkesin kullandığı mobil cihazlara uygun web projeleri hazırlamanın en uygun yollarından biri olan Responsive bu şekilde ifade edilebilir. Çoğu yazılım firmaları Responsive tasarımlara hala geçiş sağlamamıştır  bu durumda çok sayıda müşteri kaybına yol açmaktadır size küçük nacizane bir tavsiye eğer firmanız var ise mutlaka Responsive yazılımlara başlamınız lazım çünkü ciddi manada ilgi görmeye başlıyan Responsive yazılımlar bir çok müşteri tarafından geçer not almış durumdadır. Responsive tasarımlar şu dönemlerde gündemlerden düşmemekte bu durumda web firmaların yüzleri gülmekte  sizler hala responsive yazılımına geçmediyseniz çok geç kalmadan geçmelisiniz bu durum sizin de işinize mutlaka gelicektir.
 

Herhangi biri yorum yapmamış ilk Yorum bırakan siz olun .

Bloğumuza Fikrinizi Belirtin