Bilişim Hukuku Nedir?

Modern teknoloji, bilginin benzeri görülmemiş bir ölçekte toplanmasına kullanılmasına analiz edilmesine ve yayılmasına olanak tanır bireyler kendi hakkının kapsamı ve kendi kişisel verilerinin güvenliği konusunda giderek daha fazla endişe duymaya başlamışlardır. Kamu ve özel sektör gerek suçla gerekse terörle mücadelede ya da müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için bu bilginin çok önemli bir varlık olduğunu kabul etmektedir. Aynı zamanda bilgilerin kullanımının sağlam bir hukuki çerçeveye tabi tutulması gerektiği konusunda yaygın bir kabul var.
4982 sayılı "Bilgi Edinme hakkı Yasası"  merkezi hükümet ve diğer kamu yetkilileri tarafından tutulan bilgilere vatandaşların ulaşma derecesini yönetmektedir. Sektöre özel diğer yasal düzenlemelerin (örneğin, sağlık bilgileri veya yerel makamlar tarafından yapılan bilgilere ilişkin olarak) bir yamalı işlemi bulunmaktadır. Aynı zamanda, modern bilgi yasası, kamu, işveren, medya kuruluşları ve diğerleri tarafından kişisel, özel ve gizli bilgilerin kötüye kullanılmasına karşı koruma sağlamayı amaçlamaktadır.
Bilgi kanunu, istihdam hukuku, kamu hukuku ve ticaret hukuku gibi diğer yasal mesleki alanların giderek artan bir önem kazanmaktadır. İşverenler, çalışanlarını ne kadar izleyebileceklerini sorabilir. Yerel yetkililer, farklı departmanları arasında bilgi paylaşıp paylaşamayacaklarını sorabilir. Ticari kuruluşlar, kamu sektöründeki müşterilerine sağladıkları ticari bilgilerin açıklama riski altında olup olmadığını sorabilir. Bilgi, öğrenme, araştırma veya gözlem yolu ile elde edilen gerçek olarak tanımlanabilir. Bilgi karşımıza bilimsel bilgi olarak çıkabileceği gibi, sıradan günlük işlerimizi devam ettirebilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz bilgiler olarak da çıkabilir. Örneğin, bilgisayarları nasıl kapatmamız gerektiği de bir bilgidir çamaşır makinesinin çalışma tekniği de bir bilgidir. Bilginin, Bilişim Hukuku’nun alanına girebilmesi için özellikle makineler aracılığıyla düzenli ve akla uygun bir biçimde işlenebilir olması gerekmektedir. Yani bilgi elektronik makineler vasıtasıyla toplanmalı, işlenmeli, saklanmalı veya nakledilebilmelidir. Bu şartları taşımayan bir bilgi bilişim hukukunun çalışma alanına girmeyecektir.Sonuç olarak bilişim hukuku bilginin özellikle elektronik makineler aracılığıyla düzenli ve akla uygun bir biçimde toplanması, saklanması, işlenmesi ve nakledilmesi ile bu konulardan doğabilecek ihtilafları konu alan hukuk dalıdır.

Herhangi biri yorum yapmamış ilk Yorum bırakan siz olun .

Bloğumuza Fikrinizi Belirtin