Google Reklamcılığı

Dünyanın en büyük arama motoru ağı ve dünyanın en çok ziyaret edilen sitesi olan google'ın online reklamcılık programıdır ve google'ın gelirlerinin yaklaşık olarak %90'ınını oluşturur Sunulan ürün veya hizmetlerle ilgilenen kullanıcılara ulaşmak için online olarak oluşturulan reklamları kapsamaktadır. Google arama motoruna bir anahtar kelime girilir ve sonuç o kelime ile ilgili eğer ADWORDS  hizmeti aldıysanız googledan %100 ilk sırada çıkarsınız.

ADWORDS'de ücretlendirme genel olarak TBM (tıklama başına maliyet) üzerinden gerçekleşir. Reklam veren bir günlük bütçe belirler ve reklamlar bu günlük bütçe dahilinde tıklama alır. Tıklama başına maliyetler ise sektöre göre değişkenlik gösterir ve sektördeki rekabete göre belli olur. Reklamın hangı sirada görüneceği her kullanıcı aramasında reklam açık artırması esasına göre belirlenir.ADWORDS basit kelimelerle tanımlamak gerekirse reklam firmaların yada bireylerin sattıkları ürettikleri yada tanıttıkları bir ürünü daha geniş kitlelere duyurmak daha büyük satış rakamlarına ulaşmak ve markalaşmak amacıyla yapılan her çeşit etkinliğe verilen addır. Bir anlamda bir radyo çalımasından tv görüntüsüne gazeteye verilen bir ilandan internette satılan bir reklam bandı youtubede dönen bir videodan bir haber sitesinden yayınlanan tanıtıma kadar her şey aslında bir çeşit reklamdır.


ADWORDS google firması tarafından sunulan bir reklam hizmetidir ADSENSE ve ADWORDS adı altında iki ayağı olan bu reklam sisteminde adsense reklam yayıncıları için ADWORDS ise reklamını yayınlatmak isteyenler için hizmet vermektedir. ADWORDS üzerinden hemen hemen her gün uğradığımız google'da arama bazlı açılan sayfalara anahtar kelimeler yardımıyla reklam yerleştirilmektedir
 ürününüzle ilgili yayın yapan yada paylaşım yapan web sayfalarında banner yada link olarak reklam verilebilmektedir.ADWORDS dünyada ki önemli bir reklam ağı olan adsense ile iyi bir ikilidir yani birisi olmadan diğeri asla ayakta duramaz reklam verenlerin rekramları  adsense sayesınde kullanıcı ile buluşmaktadır ve gerektiği değeri bulamktadır. Ülkemizde en önemli online reklam merkezi ADWORDS'dür diğer firmaların yüksek reklam fiyatlarına karşı düşük fiyat politikası ziyaretçi başı ödeme video resim flash metinsel reklamlara olanak sağlaması bu sistemin önemli artı değerlerindendir.

Herhangi biri yorum yapmamış ilk Yorum bırakan siz olun .

Bloğumuza Fikrinizi Belirtin