Banner Tasarımı Nedir ?

İngilizce de Banner olarak okunan, Türkçe de ise manşet, büyük başlık, pankart ve afiş anlamlarına gelen iletişim reklam çeşidine denir. Banner, bir çok yerlerde 
kullanılsa da, genellikle internet ortamlarında ve web sitelerinde daha çok görülmektedir. Banner, web sitelerinin her ne kadar yan ve alt kısımlarında bulunsada, genellikle üst kısımlarında bulunmaktadır. Genellikle, web sitelerinde kullanılan Banner lar da, Logo ve Slogan gibi web sitesinin önemli resimleri ve yazılarını kapsamaktadır. Web sitesi için kullanılan Banner, genellikle reklam amaçlı kullanılmaktadır. Banner, web sitesinin önemli indirimlerini, önemli yazılarını ve önemli gelişmelerini oluşturmak için kullanılmaktadır. Ayrıca Banner, gerçekçi olarak tasarlandığın da ise kurumsal bir iletişim öğesi haline gelmektedir. banner tasarımları sitenize güzellik katmak için yapılan bir tasarım örneğidir  her banner sitede iyi durmuyabilir o yüzden banner tasarlanırken o bannera  logosuna uygun renkler kullanmanızı öneriyoruz...


Doğal olarak yapılan bannerın mümkün olduğu kadar çok tıklanması istenir. Bunun için aşağıda belirtilen maddelere uygun olmalıdır: Banner tasarımı temiz ve basit olmalıdır. Karmaşıklıktan uzak olmalıdır ve yazılar kolaylıkla okunabilmelidir. Renk seçimine dikkat edilmelidir. Renkler dikkat çekici olmalı ancak kullanıcıları rahatsız etmemelidir. Animasyon kullanımında aşırıya kaçmaktan çekinilmelidir. Çok fazla hareket ziyaretçiyi yorabilir. Animasyonun hızı dikkatlice seçilmelidir. Çok hızlı olursa takip etmesi zor, çok yavaş olursa sıkıcı olabilir. Banner markaya ve hedef kitlesine uygun olarak tasarlanmalıdır. Bannerda mutlaka Tıklayınız, Satın Al, Hemen Ara, Fırsatı Kaçırma gibi eyleme çağrı (call to action) mesajı olmalıdır.

Diğer reklam materyalleri ve mecralarıyla karşılaştırınca banner kullanımı oldukça ekonomiktir. Genel olarak banner tasarlanır daha sonra farklı boyutlar ve medyalar için boyutlandırılır. Bilgisayar ortamında hazırlandığı için sınırsız renk ve efekt seçenekleri mevcut, ilgi çekecek her türlü görsel rahatlıkla kullanılabilir. Yapılması kısa sürdüğü gibi maliyeti de oldukça düşüktür..

annerlar farklı özelliklerde hazırlanabilir. Ama banner deyince akla flash bannerlar gelir. Kod yazılabildiği için birçok farklı efekt eklenebilir ve bu bannerlarda interaktif kurgular gerçekleştirilebilir. Birçok sitede aslında bu örneklerden mevcuttur; basket atmak içim Mouse imleci bazen top olur, ateş etmek için bazen nişan hedefi. Bu şekilde hazırlanan bannerlar birçok insanın ilgisini çeker ve onları reklamı yapılan sitelere yönlendirir. Bunların içerisine oyunlar da koyulabileceği gibi oldukça farklı fikirler de üretilebilir, sınır yoktur.

Son teknolojik gelişmelerle beraber, HTML5 bannerların yayınlanabileceği bir ortam oluştu. Flash bannerların yerini çok rahat bir şekilde alabilecek bu teknoloji ile 3D içerikler dahi yaratılabiliyor. Artık tüm modern tarayıcılar HTML5’i destekliyorlar. HTML5 teknolojisinin esnekliği düşünüldüğünde, HTML5 bannerlar daha da yaygın olarak kullanılacağa benziyor..

Antetli kağıtlar, kurumsal kimliğinizi destekleyen belgelerden biridir. Firmanızın tüm kurumsal bilgilerinin de üzerinde basılı olarak yer aldığı kağıtlardır. Mevcut ve potansiyel müşterilerinizle paylaştığınız her türlü yazılı belgede antetli kağıt, antetli zarflar, dosyalar kullanılması; kurumsal kimliğinizin, tarzınızın karşı tarafa yansımasında önemli rol oynar.

Banner hazırlarken dikkat edilecek diğer nokta da ölülerdir. Genel olarak banner ölçüleri çeşitleri ile beraber aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Skyscraper: 120x600 piksel
  • Wide Skyscraper: 160x600 piksel
  • Rectangle: 180x150 piksel
  • Medium Rectangle: 300x250 piksel
  • Large Rectangle: 336x280 piksel
  • Vertical Rectangle: 240x400 piksel
  • Square pop-up: 250x25