Google Reklamcılığı Nedir ?

Dünyanın en büyük arama motoru ağı ve dünyanın en çok ziyaret edilen sitesi olan google'ın online reklamcılık programıdır ve google'ın gelirlerinin yaklaşık olarak %90'ınını oluşturur Sunulan ürün veya hizmetlerle ilgilenen kullanıcılara ulaşmak için online olarak oluşturulan reklamları kapsamaktadır. Google arama motoruna bir anahtar kelime girilir ve sonuç o kelime ile ilgili eğer ADWORDS  hizmeti aldıysanız googledan %100 ilk sırada çıkarsınız. ADWORDS'de ücretlendirme genel olarak TBM (tıklama başına maliyet) üzerinden gerçekleşir. Reklam veren bir günlük bütçe belirler ve reklamlar bu günlük bütçe dahilinde tıklama alır. Tıklama başına maliyetler ise sektöre göre değişkenlik gösterir ve sektördeki rekabete göre belli olur. Reklamın hangı sirada görüneceği her kullanıcı aramasında reklam açık artırması esasına göre belirlenir.ADWORDS basit kelimelerle tanımlamak gerekirse reklam firmaların yada bireylerin sattıkları ürettikleri yada tanıttıkları bir ürünü daha geniş kitlelere duyurmak daha büyük satış rakamlarına ulaşmak ve markalaşmak amacıyla yapılan her çeşit etkinliğe verilen addır. 


Google, bir arama yapıldığında o kelime ile alakalı birlerce siteyi sıralayarak önümüze listeler. Ancak, binlerce site arasından ilk sayfada listelemeye girmek oldukça zor. Bu durumda, Adwords reklamları devreye giriyor. Adwords sayesinde, üst sıralarda olmasanız bile siteniz üst sırada listelenir. Marka veya işletmenizi birçok potansiyel müşterinin görmesi yine Adwords reklamları ile mümkün. Öte yandan Adwords, reklamlarınızın ne zaman ve nerede görüneceğini seçmenize olanak sağlar.

Kullanıcılar ürününüz ile ilgili aramalarda çıkan reklamınızı tıklamak ya da tıklamamak arasında seçim yaparlar. Bu kullanıcılar firmanız için online müşterilerdir. Reklamlarınızın başarılı olması için 5 unsur vardır.

 • Adwords hesabınızı yapılandırın.
 • Doğru anahtar kelimeleri seçin.
 • Dikkat çekici reklam metinleri kullanın.
 • Doğru açılış sayfaları ( Landing Page) seçin.
 • Hangi kullanıcıların müşteriye dönüştüğünü inceleyin.
 • Google “Arama Ağı Reklamları”, istediğiniz kelimede hedefleme yapabileceğiniz reklam platformudur. Oluşturacağınız reklam metnine göre, anahtar kelime belirleyebilirsiniz. Arama Ağı Reklamları, çok sayıda ürünü olan firmalar için kullanışlı bir reklam modelidir. Bu sayede her ürün ve projenizi istediğiniz anahtar kelimede hedefleyebilirsiniz. Arama Ağı Reklam modelinde istediğiniz anahtar kelimeyi hedeflediğiniz gibi istemediğiniz anahtar kelimeyi de negatif olarak hedefleyebiliyorsunuz. Böylece, reklamlarınız istemediğiniz kelimelerde gösterilmemektedir. Adwords Arama Ağı reklamlarında ayrıca tarih, saat, konum, yeniden pazarlama ve anahtar kelime gibi hedeflemeler de yapılabilmektedir.

  GDN reklamları, Google’un görüntülü reklam modelidir. Görüntülü reklamlar, bir resimle birlikte görüntülenen reklamlardır. Görüntülü (banner) reklamlar ile hedef kitleniz olan kullanıcıları belirleyip, marka veya işletmenizin bilinirliğinin hızla arttırılmasını sağlayabilirsiniz. Adwords Görüntülü Reklam modelinde tarih, saat, konum, konu, yerleşim (Site), yeniden pazarlama, anahtar kelime gibi hedeflemeler yapılabilmektedir.

 • Milyonlarca yüksek kalitede haber sayfasında, belirli konulardaki web sitelerinde reklam vermemizi sağlar.
 • İlgi düzeyi yüksek kitlelere ulaşmak için kesin hedefleme kullanır.
 • Görüntülü reklamcılık; farkındalık oluşturmaya, kampanya erişimini arttırmaya, dönüşümler gerçekleştirmeye yardımcı olur ve satın alma döngüsünü hızlandırır.
 • Remarketing çerezlere dayalı bir teknolojiyle çalışmaktadır. Bir javascript kodu, siteye gelen ziyaretçinin tarayıcısına bu kodun bırakılmasını sağlar. Sisteme bırakılan kod sayesinde, kullanıcının gezdiği tüm internet sitelerinde bulunan Google reklam alanlarında görsel reklamlarınızın gösterilmesini olanaklı kılar. Bu, Google Reklam modeli ile sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, sitenizi gezip çıktıktan sonra internet ortamında ziyaret ettikleri her yerde, firmanıza ait reklamlarınızı görür. Söz konusu reklam modeli, kullanıcılarda marka bilinci ve siteye gelen ziyaretlerin satışa dönme oranına ciddi bir katkı sağlar.

  Google arama motoru alışılagelmiş bir çok dergi, gazete, radyo ve TV reklamlarından farklı olarak, en net ve doğru şekilde ölçümleme olanağı içeren bir sistem sunmaktadır. Bu sistem, sizlere kolay bir şekilde maliyet - geri dönüş hesaplaması yapmanızı ve bu doğrultuda reklam stratejilerinizi anlık olarak yönetme imkânı sağlıyor.Ayrıca web sitenize yerleştirdiğimiz "Biz Sizi Arayalım" formu ile Google arama motorunun sunduğu geri dönüş bilgileri doğrultusunda, kullanıcıların hangi anahtar kelimeleri kullanarak sitenize ulaştığını ve bu formu doldurduğu tespit edilebilmektedir. Böylelikle, reklamların sürekli olarak form doldurulmasına sebep olan kelimelere odaklanılmasını sağlıyor. Söz konusu Optimizasyon ile her geçen gün maliyet düşerken, doldurulan form oranında ise, gözle görülür bir artış olması mümkün hale geliyor.